kliknij, aby wejść na stronę główną
Strona głównaO MajdanieWojsko MajdańskieGenealogia ChciukówCiekawe strony
 Co nowego na stronie?


20 listopada 2018 roku Ostatni Zjazd Rodu Chciuków odbył się w 2012 roku. Kilka zdjęć przysłanych przez Annę Dudek obejrzysz tutaj.

31 marca 2018 roku Genealogia Chciuków została całkowicie zmieniona. Dzięki wspaniałomyślności Adama Marii Chciuka z Łodzi udostępniliśmy rezultat jego wieloletniej pracy nad Genealogią Rodu Chciuków.

5 lutego 2018 roku Dodaliśmy nową stronę na temat typowego domu w Majdanie na przełomie XIX i XX wieku.

25 stycznia 2018 roku Kacper Turek udostępnił zdjęcia Majdanu wykonane aparatem umieszczonym na dronie - dziękujemy. Umieściliśmy je w albumie  Dronem nad Majdanem.

22 października 2016 roku Kasia Śmieszek przysłała stare zdjęcie z komunii córki Walentego Kuchno, syna Ludwiki Kuchno z domu Chciuk - dziękujemy. Umieściliśmy je w Galerii majdanianek i majdaniaków w tym albumie.

7 marca 2016 roku Łukasz Górski podzielił się z nami swoimi zdjęciami ze spaceru nad San. Są do obejrzenia w tym albumie.

20 lutego 2016 roku W 2015 roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprezentowało około sto zdjęć pokazujących tradycję Wojska Majdańskiego. Adam Michał Chciuk był współorganizatorem tej wystawy plenerowej i przekazał swoje zdjęcia ze spaceru po wystawie.

10 lutego 2016 roku W zakładce Ciekawe stronydodaliśmy kilka nowych linków, głównie do stron dotyczących Chciuków.
Dodaliśmy również link do wyszukiwarki grobów na cmentarzu w Zaleszanach.

18 stycznia 2016 roku Odkryliśmy w internecie sześć nowych miejsc dotyczących Wojska Majdańskiego i dodaliśmy je w zakładce Ciekawe strony/Straż przy Grobie Pańskim.

Jednym z tych miejsc jest adres filmu "Z życia gwardzisty"wykonanego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Wieloletni komendant Gwardii Narodowej w Majdanie Zbydniowskim Adam Michał Chciuk opowiada w nim o tradycji Wojska Majdańskiego. Film pokazuje krok po kroku, co robią gwardziści w czasie trzech dni Wielkiego Tygodnia.

W sklepie internetowym Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli można kupić publikację w języku polskim i angielskim   "W barwach Wojska Majdańskiego. Gwardia Narodowa im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego".

6 października 2015 r. W albumie ze zdjęciami Wojska Majdańskiego dodaliśmy bardzo stare zdjęcieprzysłane przez Zbyszka Kułagę, który opisał szczegóły umundurowania Gwardzisty w latach dwudziestych XX wieku.

Zbyszek przypomniał również kolejne przydomkiużywane dla odróżnienia poszczególnych rodzin majdańskich.

Skorygowany został opis zdjęcia  w Pamiętniku Marii Turek-Grabowskiej.

26 lipca 2015 r. Dziękujemy Sylwii Jasińskiej za informacje o mapach katastralnych Majdanu i sąsiednich miejscowości. W jej liście są odnośniki do odpowiednich stron Narodowego Archiwum Cyfrowego z mapami.  Możemy spróbować wyobrazić sobie, jak wyglądały rodzinne strony ponad półtora wieku temu. Niektóre nazwy dzisiaj używane nie zostały odnotowane na tych mapach. Za to jest kilka nazw "dzielnic", których dziś chyba nikt nie pamięta.

27 kwietnia 2015 r. Od "Taty z Mamą" do "patykiem pisanego" z lekkim przymrużeniem oka wspomina "minimus".

8 kwietnia 2015 r. Na tablicy nagrobnej w parku w Zbydniowie  zauważyliśmy dwa błędy (zaznaczone gwiazdkami na liście nazwisk). Zostały poprawione dzięki informacjom otrzymanym od Andrzeja Niewiadomskiego.

1 kwietnia 2015 r. Galeria Turków powiększyła się o kilkanaście zdjęć odnalezionych przez Zbyszka Kułagę.

Powstała Galeria Kułagów, w której zebraliśmy zdjęcia rodziny Zbyszka Kułagi.

27 marca 2015 r. Dziękujemy Sylwii Jasińskiej za udostępnienie zdjęć rodziny Woźniaków, które są teraz w Galerii Woźniaków.

Teraz można przeszukiwać zawartość stron Majdanu wpisując poszukiwane słowa w polu wyszukiwarki umieszczonej na stronie głównej i w spisie stron witryny

24 marca 2015 r. Tradycję Wielkanocnej kanonady przypomniał "minimus" - dziękujemy.

18 marca 2015 r. Dziękujemy Zbyszkowi Kuładze za dalszy ciąg wspomnień o trudnej historii. Tym razem o oddziale "Tarzana" oraz dramatycznych powojennych losach Stanisława Kuchno, Jana Skroczka, Pana Krysiaka i Edwarda Jurczyka. 

Na stronie o okrutnej historii XX wieku rozszerzyliśmy informację na temat oddziału "Tarzana" znalezione w Tarnobrzeskich Zeszytach Historycznych (Nr 13 Październik 1996 r.)

6 marca 2015 r. Galeria zdjęć Chciuków powiększyła się dzięki Zbyszkowi Kuładze o dziesięć starych zdjęć rodziny Chciuków noszących przydomki "Jagieły". 

Opublikowaliśmy list z 2002 roku od Haliny Strusińskiej z Chciuków "Jagiełów".

21 lutego 2015 r. Zbyszek Kułaga wydobył z pamięci:
  • okoliczności ukrycia dzwonów z wieży kościoła parafialnego w Zaleszanach.

  • oraz historię przechowania mundurów naszej Gwardii Narodowej

  • a także przypomniał pewne fakty być może wyjaśniające śmierć Józefa Stępnia w czasie drugiej wojny.

    Zbyszek wspomniał o "asenterunku", czyli wybieraniu członków Gwardii Narodowej. Prosimy o wspomnienia na temat tej "komisji poborowej".

  • 18 lutego 2015 r. Na przebudowanej stronie Okrutna historia XX wieku umieściliśmy list od Zbyszka Kułagi, który podał okoliczności śmierci Józefa Sławka ps. Wicher, Jana Zielińskiego i pochodzącego z Dzierdziówki Mariana Szymańskiego ps. Podkowa. Bardzo Ci Zbyszku dziękujemy.

    Prosimy pamiętających tamte czasy majdaniaków, a szczególnie udzielających się kiedyś na Majdańskim Forum "Opowiadacza", Minimusa", "Anty opowiadacza" i innych do poszukania w pamięci informacji, które uwiecznimy na stronie Majdanu.

    15 lutego 2015 r. Strona Okrutna historia XX wieku została gruntownie przebudowana.
    Prosimy pamiętających tamte czasy majdaniaków, a szczególnie udzielających się kiedyś na Majdańskim Forum "Opowiadacza", Minimusa", "Anty opowiadacza" i innych do poszukania w pamięci informacji, które uwiecznimy na stronie Majdanu.

    Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości
    (Józef Piłsudski).


    10 lutego 2015 r. Dodaliśmy nową stronę Majdańska geografia. O miejscach w Majdanie, których już nie ma, lub których nazwy już nic nie mówią co młodszym majdaniakom napisał kiedyś na Majdańskim Forum"minimus". Szkoda, że tak szybko złośliwe i nic nie wnoszące komentarze zniechęciły go do dzielenia się z nami swoją wiedzą o historii Majdanu. Może jednak "minimus" dasz się jeszcze raz namówić na zwierzenia?

    7 lutego 2015 r. Galeria majdanianek i majdaniakówpowiększyła się o trzy stare zdjęcia rodziny Woźniaków. Dodaliśmy również kolejne stare zdjęcie wojska majdańskiego. Dziękujemy Sylwii Jasińskiej za ich przekazanie oraz poprawki do opisów zdjęć  nr 27 i nr 36 w galerii "Stare zdjęcia z różnych zbiorów".

    Zobacz poprzednie zmiany na stronie od 2002 roku

    Albumy|Spis stron