Zamysł opracowania genealogii rodziny i przeprowadzenia w tym celu kwerendy archiwalnej - początkowo tylko w parafii zaleszańskiej - powziąłem w następstwie stwierdzenia zbieżności legendy rodzinnej Krzciuków, opowiedzianej mi przez p. Stefanię Krzciuk Witkowską z Krakowa, oraz legendy opowiadanej mi niegdyś przez mego Ojca, urodzonego w Majdanie Zbydniowskim Teofila Chciuka1, s. Franciszka2. Ojciec mój powoływał się na badania, jakie w poszukiwaniu korzeni naszego nazwiska przeprowadzał jego stryj ks. prałat Teofil Chciuk3 kanclerz kurii przemyskiej wespół ze swoim bratem Stefanem4, filologiem, nauczycielem gimnazjalnym.
Legenda ta wyprowadza oba nazwiska - Chciuk i Krzciuk - od Witkowskich z kielecczyzny, których potomek miał osiąść w dobrach hr. Konopków w parafii zaleszańskiej, w następstwie zdarzeń doby rozbiorów lub powstań narodowych.
Zamysł badań wsparty entuzjastycznie przez Tadeusza Chciuka (Celta)5 z Monachium z zamiarem publikacji wyników, realizowałem w latach 1985-1992, korzystając z życzliwej przychylności proboszcza zaleszańskiego ks. T. Prucnala oraz pomocy sprzyjających zamierzeniu członków obu rodzin. W miarę postępu pracy zrodził się pomysł opracowania całościowego p.t. Genealogia rodu Chciuków.
W latach następnych, do chwili zamknięcia pracy nad 1. edycją Genealogii... w kwietniu 2005 r., zbierałem dane osobowe Osób w niej wymienionych, dokumentację fotograficzną i faktograficzną. Powielania tej edycji zaprzestałem z końcem 2005 r., kiedy ilość i jakość pozyskanych w międzyczasie materiałów uzasadniała opracowanie 2. edycji, uzupełnionej i poszerzonej. 3. edycja Genealogii... była efektem uzupełnień zebranych do stycznia 2007 roku, 4. edycja uwzględniała informacje zebrane podczas Pierwszego Zjazdu Rodu Chciuków, który odbył się w Majdanie Zbydniowskim 18 sierpnia 2007 roku, oraz uzupełnienia wynikłe z kontaktów pozjazdowych, 5. edycja jest rozszerzeniem wersji poprzedniej o informacje uzyskane w 2008 r., t.j. o nowe biogramy, fotografie i uzupełnienia tekstu. 6. edycja Genealogii... uwzględnia informacje uzyskane podczas II-go Zjazdu Rodu Chciuków (4 lipca 2009 r.), oraz zaszłości wynikające z upływającego czasu do chwili druku każdego kolejnego egzemplarza. Uzupełnienia i nowe informacje uzyskane w trakcie i w następstwie III-go Zjazdu Rodu Chciuków (28 lipca 2012 r.), narzuciły konieczność opracowania nowej, 7. edycji Genealogii... Edycja ta, wobec trudności związanych z dodrukiem pojedynczych egzemplarzy, została opracowana także w wersji płytowej. Uzupełnienia wniesione do tej edycji, wobec rozrastającej się rodziny, zwłaszcza w jej części zaoceanicznej, wymiany pokoleniowej, rozluźniających się więzów i kontaktów, są niekompletne i być może pomijają ważne zaszłości, o których Autor nie otrzymał informacji. Aktualizacja danych zawartych w Genealogii będzie prowadzona nadal, i nadal będą wprowadzane do tablic wszelkie informacje, które do Autora wpłyną.
Adam M. Chciuk6Inicjatorzy: Adam M. Chciuk i Tadeusz Chciuk-Celt podczas konspiracyjnego spotkania w Thun w 1987 r.
Genealogia Rodu Chciuków ©
Zebrał i opracował: Adam M. Chciuk
Łódź, Zaleszany. 1985 - 2016.