Majdan Zbydniowski - logo
Strona głównaO MajdanieWojsko MajdańskieGenealogia ChciukówCiekawe strony
  Życie w Majdanie

Księga adresowa Polski z roku 1929
Według Księgi Adresowej Polski z 1929 roku w Majdanie, w którym mieszkało 603 mieszkańców, można było kupić materiały budowlane u M.Chciuka, podkuć konia i wykonać inne prace kowalskie u W.Surmy, różne towary kupić u Chcineka (prawdopodobnie u Chciuka - jest to typowe zniekształcenie tego nazwiska) natomiast wyszynkiem trunków zajmował się Fr.Woźniak.

W tym samym czasie w Wólce Turebskiej mieszkało 486 mieszkańców. U naszych sąsiadów "zakładem przemysłowym" był wiatrak należący do M.Rojka. Akuszerką byłą Pani Sapulakowa, która pewnie pomogła przyjść na świat niektórym majdaniakom. Księga adresowa podaje, że właścicielem ziemskim był książę Jerzy Lubomirski, który miał tu 74 hektary. Najbliższym (3 km) "centrum handlowo-przemysłowym" był Zbydniów, gdzie była stacja kolejowa, poczta, telegraf i telefon i w którym mieszkało 1303 mieszkańców. Pan M.Tęcza był tu bednarzem a J.Sibiga - cieślą. Kowalem był A.Szymański, rzeźnikiem - P.Perlmutter, stolarzem - J.Stępniowski, szewcem - Grazdalski. Wyszynkiem trunków zajmował się K.Puzio. Różne towary sprzedawał J.Kowalc oraz Kółko Rolnicze. Była też akuszerka Pani A.Cieśla. Właściciele ziemscy to Zbigniew Horodyński (572 hektary) i baron Götz-Okocimski. Do Z.Horodyńskiego należała gorzelnia, młyn, tartaki i produkcja dachówek. W Majdanie raczej zbytu na dachówki nie było - większość domów była kryta strzechą. Götz-Okocimski był właścicielem cegielni. Tutaj również była Spółdzielnia Mleczarska.

Słomiane strzechy na większości domów stwarzały bardzo duże zagrożenie pożarem. Mieszkańcy byli wówczas zdani na własne siły. Po to utrzymywali remizę strażacką widoczną w lewym górnym rogu tego zdjęcia. Dziś jej tu już nie ma. Nazwiska tych małych majdanianek i majdaniaków podajemy w albumie.
Remiza strażacka (powiększ!)

Wieś w tamtych czasach musiała być samowystarczalna. Byli więc na wsi i krawce i krawcowe, szewcy, kowale, fryzjerzy itd. Na zdjęciu podkuwanie konia przez kowala, prawdopodobnie Pana Surmę.
Kowal (powiększ!)

Fryzjerem był Czesław Turek. Był on też najlepszym we wsi klepaczem kos. Jest to nie lada umiejętność. To klepanie to coś w rodzaju ostrzenia kosy. Dobre wyklepanie kosy to o połowę mniejszy wysiłek przy koszeniu.
Na zdjęciu z 1967 roku z Januszem Chciukiem synem Ryszarda oraz nieznaną majdanianką.

W tym domku siostra Czesława, Waleria wypiekała na blasze pieca niezapomniane "prażuchy". Ich smak i zapach jest niestety niemożliwy do przekazania przez internet. Tak, jak i innych delikatesów kuchni majdańskiej.
Czesław Turek (powiększ!)

Żniwa. Zboże koszono wtedy za pomocą kosy. Jeszcze wcześniej żęło się je sierpami (czy wiesz Marek jak wygląda sierp? - jeśli nie wiesz, patrz herb sierp i młot). Wiązało się snopki za pomocą powróseł ze słomy skręcanych ręcznie (w związku z czym nie istniał problem braku sznurka do snopowiązałek, tak jak to się zdarza niekiedy w XXI wieku) i stawiało się w kopki.






Zniwa 1(powiększ!)

Stonka (powiększ!)
Zniwa 2(powiększ!)

Zniwa 3(powiększ!)

W latach pięćdziesiątych był odgórny przykaz szukania na polach stonki ziemniaczanej. W wyznaczonym przez sołtysa terminie, mieszkańcy Majdanu (a innych wsi też) ruszali na poszukiwanie. Szukali starzy, młodzież i dzieci a im bardziej szukali, tym bardziej stonki nie było. Zupełnie jak w "Kubusiu Puchatku". Nie przypominam sobie, żeby w tamtych czasach ktokolwiek znalazł bodaj jedną stonkę, bo wtedy po prostu stonki nie było. Za to teraz ... (zdjęcie powyżej)

Po zebraniu stonki był czas na biesiadę w sadzie.
Nie mogło wówczas zabraknąć piosenek: "Wyganiała Kasia wołki", "On zimny, on zimny", itp.
Przyjęcie (powiększ !)

Ciężka wspólna praca łączy ludzi, często na zawsze. Był więc również czas na ślub w kościele parafialnym w Zaleszanach i na wesele. Kto był na weselu Natalki Chciuk i Aleksandra Kucharczyka - patrz opis w albumie.

Państwo młodzi Natalia Chciuk i Aleksander Kucharczyk (powiększ!)

Do ślubu i na wesele wyjeżdżano zwykłymi furmankami. Jednak na czele tego orszaku weselnego "Urlaków" jedzie gospodarz, którego było stać na zaprzęg dwukonny.

Podczas wesela były oczywiście przyśpiewki. Na przykład:


...Stolarz ci ja Jasiek z wysokiej górecki,
będziesz chłopa miała, co ci zrobi niecki.
Jasiek ci ja stolarz z cisowego lasu
zrobię ci kolebkę Zosieńko zawczasu...
Orszak weselny Urlaków (powiększ !)

a jeśli pannie młodej kolebka była potrzebna od zaraz, to:

...majdańskie dziewuchy
mają po dwa brzuchy-
jeden na kapustę,
drugi na najduchy!

Na majdanie odbywały się również huczne festyny z muzyką (nazywane dzisiaj bezbarwnie dyskotekami i zabawami). Wówczas " ... tradycyjnie sztachetów u "Pierożka" w płocie brakło, no chyba że cała impreza odbywała się koło Janka Konserwy ... "
Używanie kosztownego aparatu fotograficznego mogłoby więc być wtedy ryzykowne i chyba dlatego nie mamy żadnego zdjęcia z festynu.
Następnego dnia po festynie niektórzy panowie przywracali sobie zdrowie pijąc kwas z majdańskich kiszonych ogórków.

Obchody święta 1 Maja odbywały się na początku lat 50-ych XX wieku w Skwierzynie. Na zdjęciu poniżej uczniowie szkoły podstawowej z Majdanu meldują wykonanie zobowiązań 1-Majowych w 100%.

Obchody święta 1 maja

Moda męska w 1952 roku. Majdaniacy zawsze dbali o swoją prezencję.
Moda (powiększ !)

Majdaniacy z ciastkami zwanymi "całusami".
Musieli tu przyjechać rowerami, bo mają pospinane nogawki spodni.
Świece (powiększ !)

Kiedyś majdaniacy uwieczniali swoją przyjaźń na fotografiach.
Tutaj Stanisław Surma i Stefan Dyrkacz.
Koledzy (powiększ !)

Dzieci - przyszłość naszego Majdanu.
Kim są dzisiaj?
Dzieci (powiększ !)
O nie tak dawnej przeszłości Majdanu pięknie opowiada rodowita majdanianka Pani Maria Sapińska.

 Ustaw jako stronę startową   Kontakt z autorami strony Książka Gości | Album zdjęć | Spis stron Strzałka Powrót