Maszyny budowlane i serwis - można lepiej i taniej

Gdzie jesteś?

229217-what3words logo horizontal RGB styleguide PNG-f12f8e-original-1478558303Czy potrafisz –  dysponując smartfonem – wytłumaczyć dokładnie za pomocą tylko trzech słów:

 • ­serwisantowi, gdzie czekasz na jego pomoc?
 • kierowcom ciężarówek, gdzie mają odbierać urobek spod twojej koparki?
 • gdzie na trasie rurociągu pozostawiłeś łyżkę do skarpowania?
 • w którym miejscu na budowie drogi dostawca ma rozładować dodatkowy osprzęt?
 • gdzie jest biuro kierownika budowy odcinka nowej obwodnicy?
 • na której leśnej drodze zakopałeś się „po osie”?
 • gdzie złapała cię noc po zejściu z oznakowanego szlaku?

Wybrałem takie miejsca, które raczej na pewno nie mają nazwy ulicy i numeru domu. Oczywiście ich lokalizację można podać przy użyciu współrzędnych geograficznych (są w użyciu co najmniej 2 systemy). Ale kto jest w stanie zapamiętać lub bezbłędnie przeliterować taki adres?

Tak, lokalizację takich miejsc, i to z dokładnością do 3 metrów, można określić używając tylko trzech słów. Pokażę to na przykładzie:

 • wpisz w przeglądarkę w smartfonie (lub dowolnym komputerze z modułem GPS) adres map.what3words.com
 • u góry ekranu jest symbol lupy. W polu obok wpisz adres (polskie litery są OK): ugasić.komin.zgięty
 • dostaniesz trzy propozycje lokalizacji, z których łatwo wybierzesz właściwą, bo są od siebie bardzo odległe
 • u góry ekranu jest okrągły symbol Widok z satelity. Naciskając go przełączysz się na mapę Google. Na niej zobaczysz prostokąt z trzema ukośnikami. Pod nim jest mały kwadracik, który wskazuje poszukiwane przez ciebie miejsce – znajdujesz się na iglicy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (a dokładnie pod nią, jeśli to oczywiście możliwe).

Jak widzisz, trzy słowa wystarczyły, żeby pokazać na mapie najwyższe miejsce najwyższego budynku w Polsce z dokładnością do 3 metrów. Nie trafisz tam podając oficjalny adres pocztowy: Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa. Jeśli chciałbyś zlokalizować to miejsce używając współrzędnych geograficznych, musiałbyś podać w systemie sześćdziesiątkowym: 52°13’54,627″N 21°00’21,557″E lub w systemie dziesiętnym: szerokość geogr. 52,231841 i długość 21,005988.

Poniżej lub obok mapy znajdziesz pole z wybranym adresem, a pod nim symbole znane z innych aplikacji. Służą do udostępnienia lokalizacji za pomocą e-maila, Facebooka lub Messengera, do uruchomienia nawigacji, która wskaże ci drogę oraz zapisania adresu w Ulubionych miejscach (po utworzeniu darmowego konta na what3words.com). Jeśli chcesz, żeby ktoś inny też dotarł w to miejsce, odpowiednim przyciskiem udostępnij lokalizację tej osobie. Odbiorca wiadomości otrzyma link. Gdy go kliknie, jego smartfon otworzy mapę gotową do nawigacji.

Oczywiście to działa i w drugą stronę. Jeśli nie wiesz, gdzie jesteś, naciśnij przycisk Current Location i udostępnij tę lokalizację przyjacielowi, który przybieży z pomocą.

229209-what3words-red-Logo-PNG-a10e2a-original-1478552421_150Nie musisz uruchamiać przeglądarki, jeśli zainstalujesz bezpłatną aplikację what3words dla systemu iOS lub Android, która otwiera mapę.

Sprawdź inne przydatne adresy:

3WordPhotoUzupełnieniem aplikacji what3words jest 3WordPhoto. Jest to program, który uruchamia aparat fotograficzny w smartfonie. Po wykonaniu zdjęcia, zostaje ono automatycznie oznaczone adresem w formacie what3words i może być udostępnione, na przykład prawie dziesięciu tysiącom członków grupy Stowarzyszenia OPERATOR na Facebooku.

***

Na świecie jest kilka miliardów ludzi, którzy mają już smartfony, ale nie mają (i nie będą mieć) adresów pocztowych. Żyją w krajach słabo rozwiniętych, słabo zaludnionych lub często zmieniają miejsce pobytu. Ale jeśli masz przyjaciela w Mongolii, to już teraz możesz mu wysłać klasyczny list papierowy podając adres w formacie what3words. Natomiast gdybyś się wybierał do pracy u któregoś z wykonawców drogi A14 w Wielkiej Brytanii, przygotuj się na to, że wszyscy na tym projekcie używają adresów w formacie what3words. Jeżeli będziesz tam jechał najnowszym modelem mercedesa, masz ten system wbudowany w nawigację i adres możesz wprowadzić przy użyciu głosu. W 2019 roku w Wielkiej Brytanii można będzie wezwać policję lub służby ratunkowe podając adres w formacie what3words na telefon 999.

Życie byłoby minimalnie łatwiejsze, gdyby ten sposób adresowania upowszechnił się również w Polsce.

TEMPUS FUGIT

Podziel się swoimi doświadczeniami - skomentuj wpis w formularzu poniżej. Aby wysłać komentarz musisz podać swój adres e-mail, który nie będzie ani upubliczniony, ani wykorzystany do niecnych celów.

Jeśli chcesz być informowany o nowych komentarzach do tego wpisu, zaznacz pole pod formularzem.