Maszyny budowlane i serwis - można lepiej i taniej

Ile NAPRAWDĘ kosztuje maszyna?

heavy-equipment-847778_400Ile powinna zarobić maszyna, aby uznać jej zakup za udaną inwestycję? Odpowiedź jest boleśnie zaskakująca: w czasie całego okresu eksploatacji maszyna musi zarobić kilkakrotnie więcej, niż wynosi jej cena. A różnice między kosztami posiadania i eksploatacji poszczególnych maszyn są znacznie większe, niż różnice w ich cenach.

Chcesz oszacować wielkość kosztów maszyny budowlanej i ich wpływ na koszty produkcji? Wykorzystaj model kalkulacji przedstawiony w artykule Ile NAPRAWDĘ kosztuje maszyna?.

Artykuł jest nieznacznie zmieniony w stosunku wersji, która była opublikowana w dwóch częściach w magazynie Surowce i Maszyny Budowlane (nr 4-5/2016 oraz 6/2016).

Opisałem tu sposób obliczania kosztów posiadania i eksploatacji maszyny oraz ich wpływ na koszty produkcji.
W tabeli nr 2 w kolumnie „Sposób obliczenia” podaję formuły, które możesz wykorzystać do stworzenia własnego arkusza kalkulacyjnego.
Kilka aktywnych odnośników (są napisane niebieską czcionką i podkreślone) prowadzi do wpisów na moim blogu, które szerzej wyjaśniają niektóre pojęcia użyte w modelu.

Cały artykuł w formacie „pdf” możesz pobrać bezpłatnie po podaniu adresu e-mail, którego nikomu nie udostępnię.

Pewną część kosztów eksploatacji stanowią koszty ogumienia. W poradniku Guma i powietrze, który również udostępniam bezpłatnie znajdziesz wskazówki, jak obniżyć te koszty.

TEMPUS FUGIT

Podziel się swoimi doświadczeniami - skomentuj wpis w formularzu poniżej. Aby wysłać komentarz musisz podać swój adres e-mail, który nie będzie ani upubliczniony, ani wykorzystany do niecnych celów.

Jeśli chcesz być informowany o nowych komentarzach do tego wpisu, zaznacz pole pod formularzem.

Komentarze

 1. Panie Ryszardzie
  w formule na odsetki od kredytu ma Pan błąd. jest +A, a powinno być -A.
  Wynik jest ok:-)

  • Panie Macieju,
   bardzo dziękuję za uważne przeczytanie artykułu. Cieszę się, że są jeszcze osoby, które nie przyjmują bezkrytycznie informacji przekazywanych przez internet.

   Zdecydowałem udostępnić ten artykuł po podaniu adresu e-mail, bo przewidywałem, że ktoś znajdzie w nim błędy i wtedy będę mógł wysłać powiadomienie o poprawionej wersji artykułu tym osobom, które go pobrały. Drugi powód, to chęć sprawdzenia, ilu użytkowników maszyn zainteresuje się możliwością samodzielnego oszacowania ich kosztów. Trzeci powód, to brak czasu na „wyczyszczenie” mojego arkusza kalkulacyjnego przed udostępnieniem go na blogu, co kiedyś nastąpi.?

   „Mój” minus jest przed nawiasem i można go przeoczyć ? – załączam obrazek.
   Funkcja pmt w O&O
   Za to brakuje nawiasu otwierającego między minusem i pmt – powinno być, jak niżej.
   Funkcja pmt w O&O poprawiona
   Serdecznie pozdrawiam, Ryszard

Skomentuj

*

Proszę podać wynik: * Limit czasu ważności CAPTCHA wyczerpany. Załaduj nowy test CAPTCHA.