Majdan Zbydniowski należy do bardzo starej, liczącej ponad 750 lat parafii w Zaleszanach.
Parafia rzymsko-katolicka Zaleszany powstała w 1326 roku, gdy wydzielona została z parafii Gorzyce. W tamtym czasie na terenie parafii obejmującym 54 km2 mieszkało 120 osób. Według innych danych, parafia ta była założona już w latach 1241-1251, dokumenty nie zachowały się. Pierwszym proboszczem w Zaleszanach był X. Witus. Drugim z kolei - X. Tobias (narodowości czeskiej).
W kancelarii parafialnej znajdują się metryki chrztów, ślubów i pogrzebów majdaniaków od początku XIX wieku a także: spis XX Proboszczów i Wikariuszy od 1326 r., odpisy rozporządzeń kościelnych i państwowych z XIX i XX wieku, wypisy łacińskie z Liber Beneficiorum X. J. Długosza z XV w., wypisy z "Vetera Monumenta Polonia, et Lituaniae" o. Augustinus Theiner.
Według "Liber Beneficiorum" Jana Długosza w XV wieku do parafii Zaleszany należały następujące wioski: Zaleszany, Kotowa Wola, Motycze Małe, Skowierzyn, Skowierzynek.
W nowszych czasach zostały dołączone jeszcze wioski: Dzierdziówka, Kępie Zaleszańskie, Majdan Zbydniowski i przysiółki: Berdechów, Karczmiska, Wólka Zaleszańska.
O pierwszym kościele brakuje dokładnych danych. Wg Jana Długosza kościół zbudowany był pod wezwaniem św. Mikołaja, Biskupa i Wyznawcy. |
Drugi kościół drewniany, zbudowany w 1616 roku, został rozebrany w 1903. | |
W latach 1903-1905 zbudowano nowy kościół z cegły wypalanej w stylu gotyckim "nadwiślańskim", który góruje nad otoczeniem swą 50 metrową wieżą spełniającą funkcję dzwonnicy. Cztery największe dzwony zakupione dla nowego kościoła zostały zarekwirowane na potrzeby wojskowe w 1917 roku i przepadły. Dzisiaj w dzwonnicy są 3 dzwony o nazwach: Maryja (waga dzwonu 600 kg), Mikołaj (300 kg) i Przemienienie Pańskie (150 kg).
Plan kościoła wykonał architekt krakowski Jan Sas Zubrzycki, który nadzorował budowę. Cegła i dachówka tzw. karpiówka pochodziły z parowej cegielni braci Kanarek w Skowierzynie. Budową kierował majster mularski z Radomyśla Maksymilian Okoń. Roboty kamienne (fundament jest wykonany z kamienia naturalnego) wykonał kamieniarz z Rozwadowa Michał Jękot. Roboty ciesielskie prowadził majster ciesielski z Jasła Szpak, roboty blacharskie - Pankracy Göhrle z Jasła, roboty szklarskie - Eliasz Unger również z Jasła. | |
Ołtarz wielki ze starym obrazem św. Mikołaja przeniesiony ze starego kościoła. Tu prawdopodobnie znajdują się relikwie świętych kanonizowanych męczenników Amatora i Dezyderaty. | |
Fundusze na kościół złożyli: baron Franciszek Ksawery Konopka, właściciel Zaleszan, który zapisał w testamencie 40 tysięcy koron i parafianie, którzy zebrali około 80 tysięcy koron. Ci ostatni włożyli również w budowę kościoła swoją pracę społeczną. Szczegółowy wykaz wszystkich przychodów oraz wydatków wskazuje, że majdaniacy zebrali na budowę kościoła kwotę 5328 koron i 82 halerze. Na czas budowy w miejscu dzisiejszej organistówki została zbudowana tymczasowa kaplica za kwotę 218 koron.
Poświęcenie kościoła i oddanie go na służbę Bożą odbyło się 6 grudnia 1906 roku a uroczysta konsekracja dokonana w 1912 roku przez biskupa przemyskiego Karola Józefa Fischera.
Po poświeceniu kościoła prowadzono ciągle jeszcze różne prace, jak ułożenie posadzki w 1910 roku, ogrodzenie w 1911 roku, malowanie świątyni w 1913 roku wykonane przez Ludwika Ciołkosza z Rozwadowa. Całowity koszt budowy i wyposażenia kościoła wyniósł około 150 tysięcy koron.
Zaraz potem, w czasie I wojny światowej uszkodzono dach, zegar na wieży, organy, witraże i ołtarz oraz część ogrodzenia. Szkody oszacowano na 1000 koron.
Kościół jest wewnątrz malowany (freski w 1955). Projekt malowania przygotował i wykonał profesor Józef Lis z Akademii Krakowskiej, rodak zaleszański.
W 1981 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków.
Parafia liczy ponad 4 tysiące wiernych. Od 2005 roku proboszczem jest ksiądz kanonik Zygmunt Wandas.
Msze święte:
- Niedziele i święta: 7:30; 9:15; 11:00; 14:00; 18:00 lub 17:00 (zimą),
- Święta państwowo zniesione: 7:30; 10:00; 16:00; 18:00,
- Dni powszednie: 7:30; 18:00; 18:30 lub 17:00 (zimą).
Odpusty odbywają się dwa razy w roku: 6 grudnia (Św. Mikołaja Biskupa) i 6 sierpnia (Przemienia Pańskiego).
W sobotę 9 grudnia 2006 roku w Zaleszanach odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia kościoła, w których wzięło udział Wojsko Majdańskie.
Uroczystą mszę św. odprawił Ks. Infułat Edmund Markiewicz.
W tej ogromnie wzruszającej i świetnej uroczystości uczestniczyli zaproszeni Dostojni Goście, na czele z lokalnymi i wojewódzkimi władzami oraz księża, którzy przez te wszystkie lata "przewinęli" się przez naszą parafię.
Nasi przodkowie od wielu pokoleń znajdują swoje ostatnie miejsce na ziemi na cmentarzu parafialnym. |
Kaplica cmentarna została ufundowana przez rodzinę Horodyńskich. | |
Jeden z najstarszych dobrze zachowanych grobów. Tu spoczywa Manswet Skrochowski ur. 1800 zm. 28 listopada 1864 roku.
"Dobremu Ojcu wdzięczna rodzina ten kamień położyła" |
|