Stalowa Wola - miasto zbudowane na miejscu wsi Pławo, przy oddanej do użytku w 1937 hucie. Wówczas jeden z głównych ośrodków Centralnego Okręgu Przemysłowego. Mieszka tu ponad 70 tys. mieszkańców, w tym wielu byłych majdaniaków i ich potomków. W czasie okupacji hitlerowskiej huta pracowała na rzecz niemieckiej gospodarki wojennej. W utworzonych w mieście obozach pracy przetrzymywano ok. 2 tys. więźniów, z których wojnę przeżyło zaledwie kilkudziesięciu.
... stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność... Tak powiedział o zatwierdzonym w 1937 roku planie budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego ówczesny minister spraw wojskowych generał Tadeusz Kasprzycki.
Zakłady Południowe i osiedla przyfabryczne powstały na terenach wsi Pławo, Chyłów i Swołów otrzymując nazwę Stalowa Wola.
Autorem i inicjatorem budowy COP był Eugeniusz Kwiatkowski, któremu w ten sposób wielu majdaniaków zawdzięcza wyjście z zaklętego kręgu biedy i bezrobocia.
14 września 1939 roku do Stalowej Woli wkroczyły wojska niemieckie przejmując kontrolę nad miastem i zakładem, który musiał od tej pory pracować na rzecz armii niemieckiej. Jednym z majdaniaków wówczas zatrudnionych w hucie, która otrzymała nazwę HERMAN GOERING WERKE (Werk Stalowa Wola) był Tadeusz Zieliński. Dzięki takiej przepustce nie mogła nim rozporządzać inna władza okupanta.
|