Majdan Zbydniowski - logo
Strona głównaO MajdanieWojsko MajdańskieGenealogia ChciukówCiekawe strony
 Podziękowania

Fragment listu Haliny Strusińskiej

Strona nie powstałaby bez zachęty i wsparcia Haliny Strusińskiej (z Chciuków) ze Stalowej Woli, która zebrała większość starych zdjęć i od której również pochodzą niektóre komentarze do zdjęć. Motto naszej strony jest cytatem z listu Haliny.

Dużo starych, czarno-białych zdjęć pieczołowicie przechował i nam udostępnił Stanisław Surma ze Stalowej Woli.

Zbyszek Kułaga zebrał mnóstwo informacji o wydarzeniach w Majdanie w czasie drugiej wojny światowej i później. Wyszperał w różnych zbiorach wiele zdjęć do Galerii Kułagów, Turków i Chciuków. Jako były gwardzista Wojska Majdańskiego pomógł w poszerzeniu wiedzy o naszym Wojsku Majdańskim. Jest głównym źródłem informacji o przydomkach rodów majdańskich, przezwiskach i nazwach miejsc na terenie wioski.

Dzięki doskonałej pamięci Danuty Rychel (z Chciuków) ze Skowierzyna powstał szkic genealogii rodziny Chciuków.

Adam Maria Chciuk w latach 80-tych przeprowadził gruntowną kwerendę archiwalną w parafiach zaleszańskiej, turebskiej, radomyskiej, nowojorskiej, w arch. diecezjalnych i d. cyrkularnych, aby dociec początków osobliwego, jedynego w Polsce nazwiska Chciuk. Od niego pochodzi informacja o spaleniu Majdanu, bębennicy, pochodzeniu nazwiska Kułaga i bezcenne informacje o genealogii Chciuków i pochodzeniu ich nazwiska.
Podał okoliczności śmierci niektórych majdaniaków, których nazwiska znajdują się na tablicy pamiątkowej przy wjeździe do Majdanu. W zebraniu tych informacji pomogli mu również Stefan Chciuk z Łodzi oraz Tadeusz Latawiec z Kielc, którym serdecznie dziękujemy.
Adam Maria Chciuk oraz Tadeusz Latawiec rozpoznali wiele osób na czarno-białych zdjęciach z lat 50-tych.

Bożena Górska (z Turków Sułtanów) poinformowała o przydomkach Turków i Chciuków oraz dzielnicach Majdanu. Przysłała też kilka przepisów kulinarnych. Pomogła w ustaleniu wielu nazwisk rodowych mieszkańców Majdanu.

Radomir Turek (z Pirożków) podał informacje z życia dzisiejszego Majdanu oraz pomógł ustalić nazwiska niektórych członków Wojska Majdańskiego widocznych na zdjęciach z "kampanii wielkanocnej" w 2002 roku. Jego opowieść jest zawarta na stronie "O Wojsku Majdańskim opowiada gwardzista".
Radomir zaprosił wszystkich na zawody OSP w Majdanie oraz przysłał regulamin zawodów, ładne zdjęcia i informacje o składzie drużyny straży pożarnej Majdanu. Dostarczył również informacje o turnieju piłkarskim połączonym z wielkim festynem.
Radomir jest najlepszym źródłem informacji o rozrywkowym życiu młodych mieszkańców Majdanu. Przysłał też kilka przepisów kulinarnych.

Maciek Sapiński przysłał tekst pieśni drużyny piłkarskiej LZS Majdan Zbydniowski i inne informacje z życia dzisiejszego Majdanu oraz wiele zdjęć.

Anna i Piotr Kiełbasowie przysłali wiele szczegółowo opisanych zdjęć, które na pewno wywołają wzruszenie pokazanych na nich majdaniaków. Dostarczyli też wiele zimowych zdjęć Majdanu, wiele zdjęć z parady wielkanocnej Wojska Majdańskiego, dwa, chyba najstarsze z zachowanych zdjęć naszego Wojska, bo z 1920 roku, kilka zdjęć dworku w Zbydniowie, kilkanaście zdjęć z zabawy karnawałowej, zdjęcia wnętrz kościoła w Zaleszanach i kaplicy w Majdanie, oraz zdjęcia grobów majdaniaków na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach. Przysłali też kilka przepisów kulinarnych. Od nich otrzymaliśmy pamiątkowy album i monografię kościoła w Zaleszanach oraz płytę ze zdjęciami z uroczystości jubileuszu 100-lecia kościoła.
Ich córka Basia Kiełbasa idzie w ślady rodziców. Na stronie mamy wiele zdjęć wykonanych przez Basię - dorównują zdjęciom mamy i taty nie tylko pod względem technicznym, przebija z nich uczucie do fotografowanych majdańskich obiektów.

Krzysztof Dembowski poprawił kilka błedów w genealogii Chciuków i udostępnił wiele zdjęć majdaniaków oraz Wojska Majdańskiego.

Kasia, której nazwiska nie znamy, przysłala kilka zimowych zdjęć Majdanu.

Pracownica Urzędu Gminy Zaleszany, Wiesława Kornafel (rodowita majdanianka) pomogła nam uaktualnić spis nazwisk mieszkańców Majdanu Zbydniowskiego i dostarczyła ciekawych informacji statystycznych i historycznych związanych z Majdanem.

Andrzej Chciuk przysłał kilkanaście aktualnych zdjęć ze swojego spaceru po Majdanie oraz musztry Wojska Majdańskiego przed wystawieniem wart przy grobie, czyli na Święta Wielkanocne 2005 roku.

Dzięki Catherinie Chciuk-Duers dowiedzieliśmy się o gałęzi rodziny Chciuk pochodzącej od Józefa ur. w 1884 r. w Majdanie, który wyemigrował do Ameryki.

Anna Dudek z Latawców udostępniła 45 zdjęć ze swojego rodzinnego albumu zabranego do Warren w Ameryce.

Ewa Klich (z Chciuków Lejbów) przypomniała przydomek, jaki nosiła jej gałąź rodziny Chciuków.

Jan Gilarok z Krakowa podał imię i nazwisko osoby wcześniej nie rozpoznanej na jednym ze zdjęć Wojska Majdańskiego, oraz przekazał wiele ciekawych przepisów kulinarnych, przysłał zdjęcie wierzby na Urlach, pokazujące poziom Sanu podczas powodzi przed wybudowaniem wałów ochronnych oraz poinformował o rozstrzelaniu na Urlach dwóch żołnierzy w 1914 roku.

Mieczysław Rojek ze Stalowej Woli zbierając materiały do swojej strony internetowej Wólki Turebskiej odnalazł wiele starych zdjęć majdaniaków, które pieczołowicie odrestaurował i nam udostępnił oraz przekazał stare zdjęcie tablicy z nazwą Majdan Zbydniowski sfotografowaną prawdopodobnie podczas okupacji lub zaraz po wyzwoleniu. Jego kuzyn z Wólki Turebskiej Pan Feliks Gielarek przez kilka dni odwiedzał rodziny na Majdanie i w Turbi ażeby ustalić nazwiska osób na zdjęciu z zakończenia roku szkolnego w 1950 roku. Dzięki Panu Mieczysławowi możemy zapoznać się ze statutem tamiarzy z Majdanu a także dowiedzieć się o zapomnianym autorze "Pieśni oraczy" Stanisławie Gąsiorowskim.

Andrzejowi Zielińskiemu, który wyemigrował z Majdanu w 1972 roku zawdzięczamy możliwość zapoznania się z pamiętnikiem i wierszami Pani Marii Turek Grabowskiej pisanymi w czasie wojny światowej. Pan Andrzej dostarczył wiele zdjęć rodziny Zielińskich.

Karolina i Dominika Kosiorowskie, prawnuczki Ewy Chciuk z domu Kuchno przysłały swoje zdjęcia, które zostały umieszczone w Galerii majdaniaków.

Janusz Splisgardt, syn Sabiny Chciuk podał szczegóły dotyczące potomków Tomasza syna Piotra, które uzyskał od Heleny Maleckiej.

Dziewczyna, która chce się identyfikować jako "Czarownica" przesłała kilka zdjęć majdaniaków oraz zdjęcie żaby.

Paweł Jędryka, autor strony internetowej Zbydniowa (już nieczynnej) udostępnił stare zdjęcie dworca kolejowego w Zbydniowie.

Jacek z Majdanu przysłał kilkanaście aktualnych zdjęć ze swojego spaceru po Majdanie.

Heinrich Turek Sułtan z Hersdorf w Niemczech odszukał i udostępnił kilka zdjęć swojej gałęzi rodziny.

Maria Chciuk-Górnicka przysłała kilkanaście zdjęć rodzinnych.

Sylwia Jasińska przysłała kilka zdjęć rodziny Woźniaków.

Kacper Turek udostępnił zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym umieszczonym na dronie.

Serwis Republika WWW, który oferuje nam miejsce na stronę Majdanu, promując ją, wyróznił ją tytułem "Dobra strona". Bardzo dziękujemy.


Za zgodą Redaktora Naczelnego Echo Dnia umieszczono artykuł Pana Czesława Hałaja opisujący tragiczne wydarzenia w Zbydniowie w 1943 roku.



Bezcennym źródłem wiadomości historycznych była książka "Od Rozwadowa do Stalowej Woli" napisana przez Dionizego Garbacza i Lillę Witkowską, wydana przez Wydawnictwo Sztafeta w Stalowej Woli w 2001 roku. Stąd pochodzą również dwie mapy Galicji z XIX wieku.
Od Rozwadowa do Stalowej Woli

Wspaniała praca Stanisława Myszki "Radomyśl nad Sanem - Dzieje miasta i parafii" wydana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w 2003 roku jest źródłem ciekawych informacji historycznych i geograficznych związanych z obszarem Równiny Rozwadowskiej, w której granicach leży Radomyśl i nasz Majdan.
Radomyśl nad Sanem - Dzieje miasta i parafii

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Książka i Wiedza zacytowaliśmy rozdział "Krwawa noc kupały" z książki Stanisława Zabierowskiego "Rzeszowskie pod okupacją hitlerowską" wydanej w Warszawie w 1975 roku.
Rzeszowskie pod okupacją hitlerowską

Z okazji I Zjazdu Rodu Chciuków w Majdanie jego uczestnicy otrzymali specjalnie wydaną na tę okazję broszurę zawierającą wiele bardzo ciekawych informacji o Majdanie, Wojsku Majdańskim, genealogii rodu Chciuków...

Autorami tekstów, które ciągle wykorzystujemy są:
  • Maria Sapińska - o Majdanie, jego obyczajach i o Sanie
  • Adam Maria Chciuk - o genealogii rodu Chciuków
  • Anna Borzestowska-Kiełbasowa - dlaczego kocham Majdan
  • Adam Michał Chciuk - o Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki, której Komendantem jest od 1973 roku
DVD - I Zjazd Chciuków 18.08.2007

 Ustaw jako stronę startową   Kontakt z autorami strony Książka Gości| Album zdjęć| Spis stron StrzałkaPowrót