Majdan Zbydniowski - logo
Strona głównaO MajdanieWojsko MajdańskieGenealogia ChciukówCiekawe strony
  Dom Ludowy

Historia Domu Ludowego nie została jeszcze napisana. Wiemy, że był w Majdanie już przed 1908 rokiem. Mieczysław Rojek podaje:

Obecny dom ludowy wybudowała społeczność Majdanu Zbydniowskiego w latach 1927-1928. Oczywiście budynek gminny był i stoi on do dzisiaj, (stara szkoła) budynek ten społeczność Majdanu kupiła od hrabiego ze Zbydniowa na szkołę.

Posiadam pismo mieszkańca Wólki Turebskiej (nie wysłane lub jako brudnopis) z dnia 9 marca 1914 r. do hr. Tarnowskiego w Dzikowie w sprawie wsparcia finansowego przy budowie nowej szkoły na Wólce Turebskiej, w którym pisze "gmina Majdan Zbydniowski odłączyła się sama wykupiła dom od ... Marszałka Horodyńskiego na szkołę."

Nie wiem, w którym roku Majdan Z. odłączył się od wspólnej szkoły i kupił ten budynek na własną szkołę.

Tak wyglądał Dom Ludowy niedługo po zbudowaniu, o czym na tym zniszczonym zdjęciu świadczyłby nowy płot i małe drzewka. Na południowej ścianie były wówczas na parterze 4 okna i miał się tam mieścić sklep kółka rolniczego. Na późniejszych zdjęciach są tu już tylko 2 okna.
Dom ludowy niedługo po zbudowaniu (powiększ!)

Dom ludowy był miejscem spotkań majdaniaków. Tu odbywały się zebrania wiejskie, tu dawniej (w czasach, gdy nie było telewizji ani kina) wystawiano bardzo piękne przedstawienia, oczywiście w inscenizacji i wykonaniu samych majdaniaków. Na zdjęciu w kostiumach do jednego z wystawianych przedstawień: pierwszy po prawej, to Zbigniew Mac. Zdjęcie wykonane na tyłach domu rodzinnego Renaty Kieliszek.
Dom ludowy był miejscem spotkań majdaniaków (powiększ!)

Przed wojną scenę w Domu Ludowym zamykała piękna, ręcznie malowana kurtyna na wzór tej, którą w 1894 roku namalował dla Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Henryk Siemiradzki. Kurtyna przedstawiała "Siewcę". Namalował ją majdaniak Bronisław Latawiec a pozował mu również majdaniak Walenty Chciuk. Niestety, nikt nie wie, co się z nią stało podczas wojny. Wspaniałe dekoracje stosowne do każdej wystawianej sztuki były wykonywane przez Jana Madeja.

W czasie ostatniej wojny w Domu Ludowym w pokoiku na górze mieszkała z synem Pani Kluczkowska. Byli wysiedleńcami z Wronek. Jej mąż pracował przed wojną i po rozpoczęciu okupacji niemieckiej jako strażnik w więzieniu. Zaczął pomagać więźniom, za co poszedł do obozu i tam zginął. Pani Kluczkowska przeżyła z synem wojnę dzięki pomocy ludzi z Majdanu. Zaraz po wojnie wyjechała na ziemie odzyskane, niedługo potem zachorowała i po operacji zmarła. Opowiedziała o tym Pani Anna Butryn z domu Główka z Majdanu Zbydniowskiego. Rodzina Główków pożyczyła jej maszynę do szycia na której szyła ludziom.
Pani Kluczkowska (powiększ!)

W Domu Ludowym mieściła się już przed wojną ochronka. Tak nazywano rodzaj przedszkola, do którego chodziły wszystkie dzieci majdańskie a przedszkolanka uczyła je różnych zabaw, gier i wierszyków. Na zdjęciu rocznik 1946-47 dzieci przed budynkiem Domu Ludowego.
Dom ludowy (powiększ! - Album)

Była tu również szkoła. Na zdjęciu uroczyste zakończenie roku szkolnego 1950. (Nazwiska osób podane są w albumie). Szkoła została w latach siedemdziesiątych XX wieku przeniesiona do nowego budynku zbudowanego na granicy Majdanu i Wólki.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 1950 (powiększ!)

W latach 50-tych XX wieku nauczyciel Bronisław Latawiec wraz z młodzieżą majdańską wystawił tu wiele szkolnych przedstawień. Dochód z tych przedstawień umożliwił Panu Bronkowi na pokazanie majdańskim dzieciom między innymi Zakopanego i Warszawy (dwa zdjęcia w naszym albumie).
W poźniejszych czasach w Domu Ludowym wyświetlano filmy, gdy z pobliskiego Skwierzyna dojechało furmanką kino objazdowe.
Dom Ludowy (powiększ!)

Tak wyglądał w sierpniu 2003 roku...
Dom ludowy - sierpień 2003(powiększ!)

W latach 2003-2005 powiększono powierzchnię Domu Ludowego i wymieniono dach.
Dom ludowy - rozbudowa (powiększ!)

Tak wygląda sfotografowany przez Piotra Kiełbasę w kwietniu 2006 roku.

Dom Ludowy - kwiecień 2006 (powiększ!)  Dom Ludowy - kwiecień 2006 (powiększ!)

Furtka upamiętnia prace wykonane w czynie społecznym w maju 1975 roku.
Dom ludowy - Furtka (powiększ!)

Dom Ludowy był miejscem bardzo udanych zabaw tanecznych podobnych do zabaw sylwestrowych w 2004 i 2005 roku. W 2007 roku gościło tu kilkaset osób biorących udział w I Zjeździe Rodu Chciuków.

 Ustaw jako stronę startową  Kontakt z autorami stronyKsiążka Gości | Album zdjęć | Spis stronStrzałka Powrót