Chleb żytnio-pszenny:

Skład:
  • 1 kg żytniej mąki razowej
  • 1 kg pszennej mąki razowej
  • litr zsiadłego mleka, serwatki lub maślanki
  • 2 jaja
  • 5 dkg drożdży
  • 1-2 dkg kminku
  • 2 dkg soli
Połowę mąki wymieszać z zsiadłym mlekiem i dodać rozpuszczone w ciepłej osłodzonej wodzie drożdże. Zamieszać. Powierzchnię posypać lekko mąką i zostawić na 2godziny do wyrośnięcia.
Po tym czasie rozczyn roztrzepać drewnianą łyżką.

Pozostałą mąkę wysypać do niecek (lepiej się wyrabia), dodać rozczyn i dokładnie ciasto wyrobić (10 minut na 1 kg ciasta).
Dodać jaja , kminek (zawsze moczę go w letniej wodzie ok. 15 minut), sól.

Powierzchnię wyrobionego tak ciasta (ciasto nie powinno się kleić do rąk, a jeśli się klei, trzeba wyrabiać dalej) zwilżyć letnią wodą i pozostawić do wyrośnięcia (przykryć lnianym płótnem).
Wyrośnięte ciasto ułożyć w 2 formach po ok. 1 kg (w Majdanie układano w koszyczkach) i jeszcze raz odczekać aż podrośnie.

Piec w piekarniku (piecu chlebowym) w temp. 180 stopni przez 45 minut.
Tak upieczony chleb zachowuje świeżość kilka dni.

UWAGA:
Żyto i pszenicę mielić w młynku (jeszcze ich kilka w Majdanie zostało). A co zrobić jak brak takiego? - można mielić w młynku do kawy (z tak mielonego zboża wypiekłem widoczny na zdjęciu chleb).

Tajemnica jakości chleba pieczonego w Majdanie tkwi w tym, aby mielić ziarno i piec chleb tego samego dnia!

Przepis na chleb jest niezbyt pracochłonny i tani (1 kg chleba ok. 3 zł), może przyda się komuś i pozwoli odejść od sprzedawanego pieczywa z ulepszaczami.

Taki chleb piekę z powodzeniem od kilkudziesięciu lat (może lekko zmodyfikowany przez postęp techniczny), ale za każdym razem ma ten swoisty zapach, świeżość i smak.


Ten przepis przysłał Jan Gilarok z Krakowa wraz ze zdjęciem oraz życzeniami wszelkiej pomyślności i szczęścia, oby go nie brakowało na stole w Nowym 2006r.

Chleb żytnio-pszenny

Drukuj stronę Wydrukuj tę stronę.

Zamknij okienko