Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Janusz Woźniak w czasie symbolicznego wbijania Gwoździ w tablicę pamiątkową.
Tablica, w którą podczas uroczystości 140-lecia poświęcenia sztandaru wbijano tzw. Gwoździe - znajduje się u Prezesa Straży. W niedługim czasie zostanie  umieszczona łącznie ze sztandarem w wydzielonym pomieszczeniu Domu Ludowego, przeznaczonym dla OSP.

Wbijanie gwoździ powinno się odbywać w drzewiec sztandaru.
Zmiany ceremoniału dokonano, ze względów praktycznych: trudności wbijania gwoździ w bardzo twardy drzewiec, wygodniejsze i pewniejsze chwyty podczas prezentacji i noszenia sztandaru, nie ocieranie płatu sztandaru o części metalowe (nie niszczy się mundur i płat sztandaru i dobrze go trzymać) oraz, że tablica jest praktyczniejsza  i czytelniejsza w zachowaniu tego wydarzenia w pamięci dla obecnych i  przekazu dla przyszłych pokoleń na następne stulecia.  

Wbijanie gwoździa, to wyróżnienie, zaszczyt i honor, to czynność odbywającą się w bardzo uroczystej oprawie. Po raporcie i podniesieniu flagi państwowej fundator sztandaru zaprasza gości wg hierarchii do wbijania gwoździ. Osoby oficjalne wbijają gwoździe osobiście, pozostali składają do kasetki, następnie wpisują się do księgi pamiątkowej składając datki do specjalnie przygotowanej skarbonki.  Wszystkie czynności poza wbijaniem gwoździ w tablicę pamięci odbyły się jak wyżej.
Na tablicy  widnieją wbite gwoździe  z wygrawerowanymi nazwiskami i  nazwami firm, i instytucji, które dostąpiły tego zaszczytu.

[Spis] [Pierwsze] [Poprzednie] [Następne]

140 lat OSP

[Spis] [Pierwsze] [Poprzednie] [Następne]